Kúpeľňa. Aj ona sa môže stať miestom, kde hrozí nebezpečenstvo kopnutia elektrinou. Určite poznáme tie príbehy, že fén vo vani môže zabíjať. Nie je to rozumné manipulovať s elektrickými zariadeniami, keď ležíme vo vani. Takisto zástrčky by mali byť dostatočne vzdialené od vane, umývadla, či sprchového kúta. Elektrina a a voda sa neradi stretávajú a kamarátia. Môžu napáchať nenapraviteľné škody na zdraví človeka. Až zabíjať. Aj taký led pásik vám môže narobiť prieky. Preto sa do vlhkého prostredia zapája najčastejšie cez zdroj napájania, ktorý sa osadí v rozvádzači. Je to bezpečnejšie a eliminuje sa pri tom riziko kopnutia elektrinou. Ak vás aj náhodou kopne, tak aspoň nebude mať takú silu ako keby ste mali led pásik len v zástrčke. Je lepšie riziku predchádzať ako mu čeliť zoči voči.
Ako sa to zapája?
Tento zdroj 24v 20a sa dáva do rozvádzača. Z rozvádzača sa následne vedie kábel až do kúpeľne. Je to bezpečnejšie ako napájať vaše led svietidlo do zástrčky, ktorá má 230v. Veď keď samy uznáte, tak 24 je menej ako 230. V takom prípade vám to neublíži smrteľne, ale miernejšie.
Aj keď teóriu viete, neradím sa púšťať do zapájania samostatne bez odborníka. Ani reklamácie sa nevzťahujú na to, keď si to neodborne osadíte a zapojíte. S elektrinou opatrne. Zverte to do rúk odborníkom.
Kúpeľňa a celkovo elektrická energia by mala byť dobre zabezpečená hlavne pred deťmi. My, dospelí, si vieme uvedomiť riziká, ktoré nám hrozia. Malé dieťa je neopatrné, skúma svet a nevie, čo všetko mu môže spôsobiť elektrina. My musíme myslieť dopredu a urobiť také opatrenie, aby sme naše deti ochránili. Elektrická energia nám vie pomáhať, no zároveň treba byť opatrní a dávať na ňu pozor, aby nám aj neublížila. Ako sa to hovorí pri ohni, tak to platí aj pri elektrine – dobrý sluha, ale zlý pán. Dávajme si pozor.